Fotografia HDR od niedawna zyskuje sporo na popularności. Jako fotoamator również się nią zainteresowałem po zobaczeniu kilku zdjęć prezentujących efekty jakie można dzięki tej technice osiągnąć. W związku z tym, że lubię poszerzać swoją wiedzę to poza przejrzeniem Internetu postanowiłem przejrzeć dostępne na rynku książki. W oko wpadła mi pozycja pod tytułem HDR Zdjęcia o dużej rozpiętości tonalej autorstwa Michaela Freemana. W tym wpisie podzielę się swoimi spostrzeżeniami na jej temat, oraz samej techniki HDR.
Co to jest HDR?
We wpisie na polskiej wikipedii możemy znaleźć następujący opis:
High dynamic range imaging (HDRI lub HDR) – technika w fotografii polegająca na wykonaniu kilku ekspozycji tego samego kadru, z których część jest niedoświetlona, a pozostała część prześwietlona. Pozwala ona otrzymać obraz sceny charakteryzujący się dużą rozpiętością tonalną.
Dwa linki do definicji na wikipedii:
- Definicja na polskiej Wikipedii, krótka ale pokazuje ogólną koncepcję tej techniki http://pl.wikipedia.org/wiki/High_dynamic_range_imaging
- Definicja na anglojęzycznej Wikipedii przedstawia bardzo kompleksową definicję tej techniki http://en.wikipedia.org/wiki/High_dynamic_range_imaging
- Definicja co to jest obraz HDR http://pl.wikipedia.org/wiki/Obraz_HDR
O czym jest książka?
Autor przedstawia na 160 stronach technikę HDR od A do Z. Zaczyna od niezbędnych podstaw związanych z fotografią, wyjaśnia istotne terminy, pokazuje jaki wypływ mają na zdjęcia. Po części wstępnej rozpoczyna się przygoda z HDR.
Michael Freeman przedstawia wiele przypadków pokazujących jak należy podejść do tworzenia zdjęcia HDR. Przy okazji swoich przykładów prezentuje kilka najpopularniejszych programów wspierających ten proces. Żaden z programów nie jest faworyzowany, żaden z nich – według autora – nie robi lepszego zdjęcia, po prostu każdy z nich robi zdjęcie inaczej.
Po lekturze tej książki czytelnik przede wszystkim powinien rozumieć na czym polega HDR, co jest mu potrzebne poza talentem do robienia dobrych zdjęć (np bardzo przydatny jest statyw). Dodatkowo przegląd dostępnych na rynku programów powinien ułatwić decyzję przy wyborze programu dla siebie.
Programy do HDR
Na rynku dostępne jest kilka poważnych komercyjnych projektów wspierających tworzenie zdjęć HDR. Sam jeszcze jestem na etapie wyboru odpowiedniego narzędzia, więc nie będą nic polecał. Ale z komercyjnych w moim rankingu prowadzi na tę chwilę Photomatix, który jest stosunkowo prosty w obsłudze i ma bardzo duże możliwości. Z darmowych programów narazie nic nie wpadło mi w oko, ale ciągle szukam.
Dla tych, którzy chcą wybrać program pod siebie a nie chcą za nie płacić przydatny może być przegląd darmowych programów do HDR dostępny pod adresem http://www.techsupportalert.com/best-free-high-dynamic-range-hdr-software.htm
Uwaga! Prosty kurs jak robić zdjęcia HDR z wykorzystanie Photomatix (dla starszej wersji, ale kroki są podobne jak w najnowszej wersji) dostępny jest pod adresem http://abduzeedo.com/how-create-hdr-photos-hdrphotomatix-tutorial. Jest on po angielsku, ale ponieważ wzbogacony jest o zdjęcia z całą pewnością będzie przydatny dla każdego.
Studium przypadków HDR
Wielkim atutem książki jest jej część przedstawiająca różne sytuacje w jakich można zrobić zdjęcia HDR wraz z opisem dlaczego akurat taka technika została zastosowana, jakie daje efekty i kiedy należy ją stosować.Bardzo dużo wiedzy, praktyczne przedstawienie tematu.
Podsumowanie
Porządny HDR jest trudny i niewiele osób będzie robić ciekawe zdjęcia, ale bardzo wiele osób dzięki technikom stosowanym w tym typie fotografii może poprawić swój warsztat. Książka HDR Zdjęcia o dużej rozpiętości tonalnej jest bardzo dobrą pozycją do rozpoczęcia przygody z tą dziedziną fotografii.
Dodatkowe materiały
Kim jest Michael Freeman?
Linki stron Michaela Freemana:
- Michael Freeman Photography – http://www.michaelfreemanphoto.com/
- The Freeman View – http://thefreemanview.com/
Przykładowe zdjęcia HDR
W sieci można znaleźć bardzo dużo zdjęć HDR. Poniżej zamieszczam listę kilku linków, do stron gdzie można zobaczyć efekty HDR. Niektóre są niesamowite!
- Wpis prezentujacy 35 zdjęć HDR – http://www.smashingmagazine.com/2008/03/10/35-fantastic-hdr-pictures/
- Wpis prezentujący 20 zdjęć HDR (niestety niektórych brakuje, ale te które nadal są naprawdę robią wrażenie) – http://abduzeedo.com/20-beautiful-hdr-pictures
- I jeszcze 14 inny zdjeć HDR – http://visualphotoguide.com/top-digg-hdr-photos/
2 Komentarze
http://www.fotal.pl/hdr-driczyli-techniki-zwiekszania-zakresu-tonalnegocz-1/
to moim zdaniem najlepszy w sieci polskojezyczny artykul o hdr- goraco polecam.
patrzalem na foty z zestwow ktore umiesciles i rzeczywiscie wiele z nich jest super. ja jednak jestem zwolennikiem hdr’ow co najwiecej 1-2ev bo wiecej to juz zabyt sztucznie wyglada. poza tym nalezy zwrocic uwage na miejsca szczegolnie zagrozone „oszustwem” czyli polaczenia elementow o duzej roznicy tonelnej (najczesciej linia horyzontu, czy krawedzie drzew, budynkow na tle nieba) i nie obrabiac ich recznie bo zawsze wyjda mankamenty tzw. halo(chyba ze zrobimy to na zdjeciu 15MPix z dokladnoscia 3pix).
pozdrawiam z miasta Koszalina
Author
jeżeli chodzi o halo i tym podobne zjawiska autor książki poświęca temu tematowi sporo miejsca i podobnie jak ty zwraca uwagę na różne zagrożenia, które mogą wprowadzić sztuczność do zdjęcia, a jest to z całą pewnością najmniej pożądany efekt w HDR