Kilka tygodni temu otrzymałem w prezencie kontroler Razer Nostromo. Co to jest? W skrócie jest to mocno okrojona klawiatura skrzyżowana z myszką mająca parę elementów z pada. Taka hybryba, która ma za zadanie zastąpić klawiaturę. Czy spełnia swoją rolę?
Nie w każdej grze. W grach opracowywanych z myślą o PC i konsolach najlepszym rozwiązaniem jest pad do XBOXa 360 i nie widzę nic co mogłoby to zmienić W grach gdzie najlepszym rozwiązaniem jest para klawiatura i mysz, czyli wszystkie gry tworzone z myślą tylko o komputerach jest to narzędzie, które każdy gracz, powinien brać pod uwagę tworząc swój zestaw akcesoriów do gier.
[important]Do grania w parze z Razer Nostromo wykorzystuję przewodową mysz Razer Death Adder, która porusza się po podkładce Razer Goliathus. Świetny zestaw. Oczywiście mając większe środki można zbudować lepszy, ale ten mi odpowiada w 100%.[/important]
Budowa i możliwości
Na zdjęciach mojego autorstwa w dalszej części wpisu można zobaczyć budowę opisywanego w tym wpisie kontrolera Razer Nostromo. Ergonomiczny kształt powoduje, że korzystanie z tego kontrolera jest wygodniejsze niz z nawet najbardziej ergonomiczne pełnej klawiatury. Dłoń na kontrolerze układa się bardzo swobodnie przez co praktycznie się nie męczy.
Warto zauważyć, że kontroler wykonany jest z dobrej jakości tworzywa, które nie powoduje żadnego dyskomfortu w czasie gry. Nie ma problemów z utrzymaniem kontrolera w czystości, ale kurz i tak się zbiera.
Keypad ma 16 w pełni programowalnych klawiszy z bardzo krótkim czasem reakcji. Korzystając z dostarczonego przez producenta oprogramowania można do każdego z dostępnych przecisków przypisać odpowiadający mu klawisz na klawiaturze, ale też predefiniowane akcje, na przykład uruchomienie aplikacji, zmiana profilu lub zmiana układu klawiatury w ramach profilu.
Ciekawym rozwiązaniem jest kółko takie jak w myszce. Podobnie jak każdy inny przycisk w tym kontrolerze można do niego przypisać to co się chce i na co pozwala sterownik.
Dodatkowo istnieje możliwość przesunięcia podstawki nadgarstwa do tyłu – podstawkę można zdjąć i przełożyć do dalszych otworów. Przydatne jeżeli ktoś ma większą dłoń lub po prostu czuje taką potrzebę.
[warning]Uwaga! Urządzenie działa nie tylko z komputerami pracującymi pod kontrolą systemu Windows, ale też Mac OS.[/warning]
Zastosowanie w grach
Razer dostarcza bardzo rozbudowane oprogramowanie, które jest bardzo przyjemne w obsłudze. Dzięki oprogramowaniu można tworzyć profile, makra oraz regulować podświetlenie.
Sterownik umożliwia tworzenie makr o nieskończonej długości. Makro, czyli zapisywanie sekwencji, którą zamiast żmudnie samemu wykonywać można po prostu wywołać (podpiąć pod przycisk Razer Nostromo), a sterownik urządzenia zajmie się jej realizacją.
Oprogramowanie umożliwia stworzenie 20 profili. W każdym profilu można stworzyć 8 układów klawiatury. Czyli możliwość zdefiniowania 160 układów.
Profile mogą być ogólne, ale można je przypisać też do konkretnej aplikacji i wymusić automatyczne przełączenie na ten profil w momencie jej uruchomienia.
Nie chcę opisywać całego oprogramowania bo wszystko jest w instrukcji obsługi pokazane w bardzo przyjaznej formie, która umożliwi każdemu bezproblemowe wykorzystanie wszystkich możliwości Razer Nostromo.
Podsumowanie
Bardzo się cieszę, że otrzymałem ten kontroler. Mimo, że aktualnie wykorzystuje go tylko w Diablo 3 to z całą pewnością jak przyjdzie sezon na FPS będzie to świetne rozwiązanie, które utrudni przeciwnikom skuteczną eliminację mojego awatara. Nie można też zapominać o sporych możłiwościach w przypadku różnego rodzaju gier strategicznych.
Mimo wysokiej ceny (nowy około 250 złotych) polecam to urządzenie, ponieważ świetnie zastępuje klawiaturę. Razer Nostromo w istotny sposób wpływa na poprawę komfortu gry.
[important]Więcej na temat opisywanego urządzenia można znaleźć na stronie http://www.razerzone.com/gaming-keyboards-keypads/razer-nostromo/.[/important]
1 pings
[…] « Razer Nostromo – klawiatura dla gracza i jej recenzja […]