Jakiś czas temu podjąłem decyzję, że nauczę się Androida! A dokładnie jak tworzyć aplikacje dla tego systemu. Długo się zbierałem, aż w końcu mi się udało i jestem w trakcie tworzenia pierwszej aplikacji. Nie jest ona jakoś skomplikowana, ale dość skutecznie zmusza mnie do ciągłego przeglądania dokumentacji… ale nie o tym. W trakcie pisanai aplikacji często chcę sprawdzic jak działa to co do tej pory stworzyłem. Niestety emulator jest bardzo powolny! Ale czy na pewno?
Powolny emulator Androida na wydajnym komputerze
Niezadowolony z tego jak działa emulator zacząłem szukać informacji co mogę zrobić, żeby przyspieszyć swój emulator na może już leciwym komputerze, ale wyposażonym w bardzo dobry swojego czasu procesor Intel Core i7 920 oraz bardzo dobrą – nadal – kartę graficzną z układem GTX 670.
Odpuściłem sobie szukanie informacji na polskich stronach, bo zwykle pojawiały się porady jak przyspieszyć działanie systemu… no cóż trzeba uderzyć w aglojęzyczne rejony. BINGO! Po chwili trafiłem na stronę Intela, która bardzo dokładnie opisuje co jest potrzebne i jak skonfigurować urządzenie wituralne, aby emulator działał nawet 5-10 razy szybciej.
Odpowiedni procesor Intela
Kluczem jest odpowiedni procesor. Niestety. Nie każdemu będzie dane cieszyć się znacznie lepszym działaniem emulator. Procesor musi obsługiwać dwie technologie: Intel VT-x, EM64T i Execute Disable(XD) Bit. Obie muszą być włączone w BIOSie.
Następnie trzeba zainstalować aplikację Intel HAXM. Jeżeli czegoś będzie brakowało to aplikacja się nie zainstaluje. Tutaj ważna uwaga. Aplikacja nie informuje, że się zainstalowała, po wszystkim okienko po prostu znika i tyle :).
Pakiety Android SDK
Kolejny etap to zainstalowanie w SDK dodatkowych pakietów zawierających Intel® Atom™ processor x86 system images zwykle na liscie noszą nazwę Intel x86 system imagę i na tę chwilę na pewno są dostępne dla Android 2.3.3 (API 10), 4.0.3 (API 15), 4.1.2 (API 16), 4.2.2 (API 17). Ogólnie warto zainstalować wszystko co można zainstalować z Intel Atom i HAXM 🙂
Po tym wszystkim w ustawieniach urządzenia w AVD trzeba zmienić procesor na Intel Atom i gotowe! Powinno działać dużo szybciej. Warto też zaznaczyć w ustawieniach urządzenia opcję korzystania z karty graficznę komputera. To połączenie z HAXM daje naprawdę bardzo dobre efekty powodujące, że emulator działa jak marzenie.
[important]Anglojęzyczny bardzo bardzo szczegółowy opis znajduje się na stronie http://software.intel.com/en-us/articles/speeding-up-the-android-emulator-on-intel-architecture. W wypadku pytań jestem gotów pomóc w miarę możliwości :). Dopiero zaczynam przygodę z Androidem, więc ciągle sam szukam odpowiedzi na pytania.[/important]
Podsumowanie
Możliwość radykalnego przyspieszenia działania emulatora to z całą pewnością to czego potrzebuje każdy programista aplikacji na Androida. Dzięki temu zabiegowi proces tworzenia i testowania może ulec radykalnemu skróceniu… niestety będzie mniej czasu na robienie herbatki.
Jak przyspieszyć emulator Androida? Odpowiedź jest tutaj!,