Pod koniec kwietnia do sklepów trafiła gra Cities in Motion. Co to za gra? Symulator zarządcy komunikacji miejskiej. Gra umożliwia graczowi planowanie komunikacji w 4 europejskich miastach (a dokładnie na mapach, które mają je udawać). Jestem wielkim miłośnikiem Traffic Giant i od dawna czekałem na coś nowego w tych klimatach. Czy się doczekałem?
Cena gry
Gra kosztuje zaledwie 39,99zł (przynajmniej w sieci Empik). Bez problemu można kupić ją kilka złotych taniej. Wystarczy poszukać. Co za to dostajemy? Kampanię składającą się z 12 misji, 3 poziomy trudności, edytor map, tryb piaskownicy i pewnie coś jeszcze się znajdzie. Do tego całkiem przyjemna grafika, przyzwoita wydajność.
System gry
Do tej pory przetestowałem kampanie. Misje są do siebie zbliżone, generalnie chodzi o to, żeby poprawić komunikację w jakimś mieście w jakimś okresie historycznym. W trakcie misji pojawiają się ciągle nowe zadania zarówno obowiązkowe jak i dodatkowe. Dzięki temu gra się przyjemnie i ciągle trzeba myśleć o tym co zrobić, żeby wygrać.
Większość zastosowanych rozwiązań bazuje na tych z Traffic Giant. Przez co wejście w grę jest bardzo proste. Jeżeli ktoś nie zna tego typu gier obowiązkowo powinien przejść samouczek, który umożliwia zdobycie niezbędnej do gry wiedzy.
Jak przechodzić misje?
Rozpoczyna się misja z pewnym budżetem. Zanim zacznie się budowa połączeń warto zapoznać się z mapą. Konieczne jest zlokalizowanie kluczowych obiektów jak lotniska, dworce, sklepy, kościoły itp itd. Kiedy te obiekty są zlokalizowane należy przemyśleć gdzie i jak będą chcieli podróżować ludzie.
Do dyspozycji jest pięć środków transportu: autobus, tramwaj, metro, tramwaj wodny i śmigłowiec. W zależności od budowy miasta, dostępnego budżetu itp itd należy budować linie, które będą miały najlepszy stosunek przychodów do kosztów.
W trakcie misji będą pojawiały się zadania do zrealizowania. Niestety nie do końca wiadomo, które są kluczowe. Na pewno trzeba realizować te, których nie da się odrzucić, ale nie wszystkie z nich są kluczowe do zakończenia scenariusza. Dodatkowe zadania mogą dać bonus, który ułtawi realizację głównych zadań. Realizując zadania można się spodziewać, że w pewnym momencie wyskoczy okienko informujace o udanym zrealizowaniu wszystkich celów.
Wady i zalety
Plusy gry:
- bardzo niska cena,
- wysoka grywalność,
- przyjemna grafika,
- spore możliwości,
- bardzo mocne inspiracje Traffic Giant.
Minusy:
- mało miast,
- nie wszystkie dobre pomysły z Traffic Giant zostały wykorzystane,
- niedopracowany interfejs, ale można się przyzwyczaić,
- wyraźnie spada wydajność w trakcie przyśpieszenia gry.
Podsumowanie
Gra nie jest doskonała, ale gra się w nią doskonale. Na pewno trzeba być fanem tego gatunku, żeby czerpać z niego przyjemność. Ze względu na to, że cena gry jest wręcz symboliczna polecam ją każdemu. Jeżeli Wam się nie spodoba możecie ją odsprzedać, ponieważ instalując wersję polską nie musicie jej przypisywać do Steam (chociaż opis na pudełku sugeruje inaczej).